м. Київ, вул. Васильківська, 28
Cказ

Сказ – смертельно небезпечна хвороба, реєструється в 113 країнах світу, і від якої – за оцінкою ВООЗ щорічно гине близько 55 000 чоловік і 1 млн. Тварин. За даними «Українського центру з контролю і моніторингу захворювань МОЗ України», в період з 2012 по 2015 рік в Україні загинуло від сказу 8 осіб (в тому числі підліток і дитина до трьох років). Більшість випадків загибелі людей (5 випадків) пов’язано з тим, що потерпілі не зверталися за медичною допомогою. Щорічно в Україні реєструється близько 120-140 тисяч випадків, коли люди звертаються за медичною допомогою з приводу укусів тваринами, з яких 60% постраждалих отримують направлення на лікування за підозрою в інфікуванні сказом. Хвороба поширена на всій території України і поширюється укусами тварин.

Сказ – гостре інфекційне захворювання теплокровних тварин і людини, що характеризується важким ураженням центральної нервової системи. Збудником хвороби є РНК-вірус роду Lyssavirus, сім’ї Rhabdoviridae. Природним резервуаром сказу на території України є м’ясоїдні ссавці. Основний шлях зараження – при укусі або обслінені хворий на сказ твариною (вірус виділяється зі слиною). Інкубаційний період при сказі може тривати від кількох днів (у кішок) до 3-4 місяців у собак, і декількох років у людини. Це залежить від сукупності факторів: штаму збудника, дози вірусу, виду ссавця, шляхи проникнення в організм, місця локалізації укусу, тощо. Летальність (виключаючи м’ясоїдних) становить 100%.

Після укусу вірус проникає в нервові волокна, по яких рухається до головного мозку, при досягненні якого – викликає запалення ЦНС, що призводить клінічний прояв і по відцентровим нервах рухається в зворотному напрямку, проникаючи в першу чергу в слізну рідину і слину. Лікування сказу не існує, хвороба завжди смертельна, як для людини, так і тварини.

Після укусу твариною, слід негайно і ретельно промити рану 20% мильним розчином (господарське мило) і звернутися за медичною допомогою.

Після укусу починається період інкубації (від 12 днів до 1 року), але зазвичай – становить 4-6 тижнів. Він буде коротше при великій концентрації вірусу при укусах в області шиї або голови.

Клінічні ознаки проявляються в буйної (енцефалітного) або тихою (паралітична) формі. Однак, існують відмінності. Однак, обидві форми прогресують до розвитку паралічів, коми, недостатності кровообігу і смерті.

До ранніх ознак хвороби відносяться зміна поведінки (неспокійний сон, пошук захисту у людини – спроба залізти на руки, облизати обличчя, незначна лихоманка, збудження і нервозність, підвищена чутливість – реакція на звук, світло, вітер, зміна голосу, статеве збудження, агресія – спочатку до себе подібним, в подальшому – до всього, що рухається, поїдання неїстівних предметів.

При тихій формі тварини мляві, і все одно можуть вкусити. При цьому відзначають зміну і втрату голосу, розлади ковтання (що призводить до слинотеча, піни навколо рота). При підозрі, сказу слід ізолювати тварину і негайно звернутися в найближчу ветеринарну установу.

Вакцинація – ефективний спосіб профілактики сказу і обов’язкова для всіх собак і кішок.

Пам’ятайте, що вакцинувати тварин від сказу обов’язок кожного власника !!!